2027 Behnke Low-Pro HD Dump 20K LPD83X18E103 14 ft / 2 ft
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Dump trailers are built to haul and dump the heaviest loads.  Tandem axle dumps are 83” wide and available in 12-16’ lengths, with 2-3’ sides.  They utilize heavy duty frame construction with beefy scissors hoists to meet any contractor’s needs.
    Features may include:
    • Champion Scissors Hoist w/6" cylinder
    • MTE hydraulic unit for raising/lowering
    • 3-way combination gate
    • Available in 12-16' lengths w/2-3' sides
    • Gooseneck coupler available
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    Behnke
    Model
    Low-Pro HD Dump 20K LPD83X18E103
    Trim
    14 ft / 2 ft
    Year
    2027
    MSRP
    N/A
    Category
    Trailer
    Subcategory
    Dump Trailer
    Specs
    GVWR
    20,000 lbs.
    Width
    Box: 83 in
    Frame
    8 in Channel frame
    Fenders
    HD Fully Welded 11 gauge
    Suspension
    Dexter Spring
    Tires
    235/75R-17.5 16 ply super single
    Finish
    Bead blasted, acid washed, zinc rich primed, powder coated
    Height
    Deck: 29 1/2 in
    Crossmembers
    3 in channels