2027 Behnke Low-Pro HD Dumps 14-16K DT83X16E802-RD 16 ft / 3 ft
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Dump trailers are built to haul and dump the heaviest loads.  Tandem axle dumps are 83” wide and available in 12-16’ lengths, with 2-3’ sides.  They utilize heavy duty frame construction with beefy scissors hoists to meet any contractor’s needs.
    Features may include:
    • Champion Scissors Hoist w/6" cylinder
    • MTE hydraulic unit for raising/lowering
    • 3-way combination gate
    • Available in 12-16' lengths w/2-3' sides
    • Gooseneck coupler available
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    Behnke
    Model
    Low-Pro HD Dumps 14-16K DT83X16E802-RD
    Trim
    16 ft / 3 ft
    Year
    2027
    MSRP
    N/A
    Category
    Trailer
    Subcategory
    Dump Trailer
    Specs
    Axles
    8,000 lb. Dexter
    Tires
    215/75R-17.5H single
    Dry Weight
    5,500 lbs
    GVWR
    16,000 lbs
    Width
    Box: 83 in
    Frame
    6 in Channel frame
    Fenders
    HD Fully Welded 11 gauge
    Suspension
    Dexter Spring
    Finish
    Bead blasted, acid washed, zinc rich primed, powder coated
    Height
    Deck: 25 1/2 in
    Crossmembers
    3 in channels