2026 Load Rite 5S-AC183600102TB1
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    5 STARR Aluminum Single BunkBunkAluminumSingle
    All of these features are backed by the industry leading Load Rite / 5 STARR 2 + 3 Warranty.
    Features May Include:
    • Aluminum I-Beam Frame
    • Bias-Ply Tires
    • Balanced Wheels 13″ and Larger
    • Torsion Axles
    • Greaseable Hubs
    • Disc Brakes (Where Installed)
    • LED Lighting
    • Heat-Shrunk Sealed, Concealed Wiring
    • Continuous All Wood Bunks
    • Target Bunks*
    • Aluminum Diamond Plate Fenders
    • Tongue Jack
    • Drop Style Tongue Jack
    • One-piece aluminum fender
    • DOT Rated Tires and Lighting
    • NMMA / NATM Certified
    • 2 Plus 3 Years Limited Warranty
    • KendaCare – LoadStar® Tire Roadside Assistance Program
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    Load Rite
    Model
    5S-AC183600102TB1
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Trailer
    Subcategory
    Boat Trailer
    Specs
    Max Load
    3,600 lbs
    Axles
    1
    Brakes
    1
    Tires
    ST225R15D
    Width
    102"
    Fenders
    82"
    Length
    21' 9"
    Notes
    BOW EYE TO TRANSOM MAXIMUM: 18' 11" | BOW EYE TO TRANSOM MINIMUM: 13' 11" | BUNK TYPE: C