2026 Load Trail GN0222102
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Load Trail GN0222102
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    Load Trail
    Model
    GN0222102
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Tilt Trailer
    Subcategory
    Tilt Trailer
    Specs
    Length
    22’
    Width
    102”
    Height
    Deck: 26 3/4″
    GVWR
    20,000 lbs
    Frame
    10” I-Beam
    Crossmembers
    3” Channel, 16” On-center
    Axles
    (2) 10,000 lb Dexter Electric/Torsion (Forward Self Adjusting)
    Suspension
    Torsion
    Coupler
    2-5/16” Adjustable Gooseneck
    Wheels
    17.5” 8-Hole Wheels
    Tires
    ST215/75 R17.5 LRH
    Cylinder
    3” x 10” x 1.25” Gravity Cylinder